Slam Dunk

Slam Dunk

Baş karakteri Hanamichi Sakuragi isimli kavgacı bir genç olan bu basketbol mangası, yayınlandığı dönemde Japonya’da oldukça popüler olmuştur. Manganın 21, 22 ve 23. sayıları basıldıkları yılda 2 milyon 500 bin adetle rekor satış sayısına ulaşmıştır. 2013 yılına gelindiğinde toplam 120 milyon 290 bin ile Japonya’da basılmış mangaların arasında birinci sıradadır. 40. “Shōgakkan Manga Ödülleri”, “Shōnen Manga Ödülü”nü almıştır. (1994) 2006’da Kültür Bakanlığının organize ettiği “Medya Sanatları Festivali”nde “Japon Medya Sanatları ilk 100 Seçkisi”nde ‘Manga’ kategorisinde birinci sırayı almıştır.

Tür KomediDram,
Proje tasarımcısı
Toei Animation
Senarist Nobuaki Kishima
Yoshiyuki Suga
Yönetmen Tomohiko Itō
Ülke Japonya
Dili İngilizce , Japonca

Da Vinci adlı derginin yaptığı ankette mangaka, eleştirmen, kitapçı ve okuyucalarından oluşan 808 kişinin seçtiği ‘Manga tarihinin 50 yıllık anketi sıralamasında birinci seçilmiştir. Jump dergisi tarihinde 6 milyon 530 bin ile en çok satılan sayılar olan 1995 yılı 3. ve 4. sayılarının giriş sayfalarında Takehiko Inoue’nin yaptığı renkli çizimler bulunmaktadır. Manganın son bölümünün çıktığı 1996 yılı 27. sayısının kapak ve giriş sayfasında Takehiko’nun renkli çizimleri bulunmaktadır. Jump’ın 40 yıllık tarihinde, Slam Dunk dışında son bölümünün yayınlandığı sayının kapağına çıkan başka bir manga yoktur. 2001 yılında Shueisha Yayınlarının baş yapıtları tekrar yayınlama projesi Slam Dunk ile başlamıştır.

Shōhoku Lisesi’ne yeni başlayan kızıl saçlı ve kavgacı Hanamichi Sakuragi, uzun boylu ve güçlü oluşu nedeniyle basketbol takımı kaptanının kız kardeşi olan Haruko Akagi tarafından takıma davet edilir. Haruko’ya ilk görüşte aşık olan Hanamichi basketbolla hiçbir alakası olmamasına rağmen takıma katılır. Antremanlar ve katıldığı maçlarla yavaş yavaş basketbolu eğlenceli bulmaya başlar ve yeteneği hızla gelişir. Takımının koçu Mitsuyoshi Anzai, kaptanı Takenori Akagi, kaptan yardımcısı Kiminobu Kogure’ye Hanamichi ile beraber ‘Süper Çaylak’ denilen Kaede Rukawa’da katılır. Liseler Arası Basketbol Turnuvası (インターハイ) bölge seçmelerinde her yıl ilk dörde giren Ryōnan Lisesi ile yapılan dostluk maçı sonrası Hisashi Mitsui ve Ryōta Miyagiri takıma geri döner.

Yazın yapılan Liseler Arası Basketbol Turnuvasını kazanmak isteyen Shōnan Takımı Kanagawa bölgesi elemelerini geçip, turnuvaya her yıl yüsek sıralardan girmeyi başaran Shōyō Lisesini yenerek Kanagawa bölgesi finallerine katılma hakkını elde ederler. Finallerde “Kanagawa’nın Kralları” olarak adlandırılan Kainan Lisesi ile olan ilk maçlarında yenilirler. Ancak Takezato Lisesi ve ‘rakipleri’ Ryōnan Lisesi’ni de yenmeleriyle turnuvayı ikinci bitirmeyi başarırlar. Birinci olan Kainan Lisesi ile birlikte Japonya Turnuvasına katılmaya hak kazanırlar.

Hiroshima şehrinde gerçekleşen turnuvanın ilk turunda Toyotama Lisesi (Osaka) ile olan maçı kazanırlar. İkinci turda bir önceki yıla kadar turnuvada 3 kez art arda şampiyon olmuş Sannō Lisesi (Akita) ile olan maçta, 20 puan geride olmalarına rağmen güçlü bir mücadele ile karşı saldırıya geçerler. Hanamichi de sırtının acısına dayanarak oynamaya devam eder ve maçın sonuna doğru attığı jump shot ile Shōnan’ın kazanmasına katkıda bulunur. Fakat üçüncü turda Aichi Gakuin Lisesi(Aichi)’ne yenilerek turnuvaya veda ederler.

Turnuvanın ardından lise son sınıfta olan Takenori ve Kogure takımdan ayrılır. Kış seçmelerine ‘yeni takım’ ile hazırlanmaya başlarlar. Hanamichi sırt problemi için rehabilitasyona gider ve tekrar maça çıkabileceği günü beklemeye başlar.

Facebook Comments

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz