Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop Sunrise tarafından yapılmış bir anime serisidir. Yönetmenliğini Şiniçiro Watanabe yaptı ve Keiko Nobumoto senaryosunu yazdı. 26 bölümden oluşmaktadır ve bir de uzun-metrajlı bir filmi vardır. 2071 yılında, uzay gemileri Bebop’ta seyahat eden bir grup paralı avcının maceralarını anlatır.

Kovboy Bebop hem Japonya’da hem de dünya çapında başta Birleşik Devletler olmak üzere ticari bir başarı elde etmiştir. Ticari başarısının ardından Sony Pictures, Kovboy Bebop’ın filmi Tengoku no Tobira’yı çıkardı ve dünya çapında yayınladı, sonradan DVDsi de piyasaya sürüldü. İki Kovboy Bebop manga serisi ve biri PS ve diğeri de PS2 için olmak üzere iki oyun, animesinden uyarlandı.

Kovboy Bebop, Amerikan müziğinden özellikle de 1940ların, 1950lerin ve 1960ların jazz müziğinden ve 1950lerin, 1960ların ve 1970lerin ilk rock döneminden önemli derecede etkilenmiştir. Aksiyon sahnelerinin çoğunda -uzay savaşlarından yakın dövüşe- müzik kullanılmıştır. Bölüm isimleri, albüm veya şarkı isimlerinden (Sympathy for the Devil gibi) veya müzik türlerinden (Mushroom Samba) alınmıştır; bu özellikleri de serisinin müzikal temasına işaret etmektedir.

Yönetmen Şiniçiro Watanabe
Tür BilimkurguDramKomediMacera
Gösterim  1 Eylül 2001
Süre 115 dakika

Yazar incelemeleri,

Uzayın derin boşluğu tahmin ettiğiniz kadar derin olmayabilir. Ya insanlık yüzlerce, binlerce gezegene yayıldıysa ve uzay da insanlığın at koşturduğu genişçe bir düzlük haline geldiyse?

İşte çıktığı zamandan beri “New Cool” adı verilen bir akımın öncüsü olan Cowboy Bebop (bu akımda Trigun ve Outlaw Star da yer alıyor) böyle bir zamanda geçen bir bilim-kurgu öyküsü.

Cowboy Bebop 1998’de, ünlü anime yönetmeni Shinichiro Watanabe’nin elinden 26 bölümlük bir senaryo olarak çıktı.

Watanabe senaryoyu Japonya’nın en çok anime yayınlayan TV kanalı olan ‘Tokyo TV’ye götürdü. Ne yazık ki 1997’nin Aralık ayında şu ünlü ‘Pokemon Krizi’ oluşmuştu ve yine geçen yıl bazı televizyon dizilerinden etkilenen birkaç gencin karıştığı cinayet vakaları, televizyon kanallarının Cowboy Bebop gibi şiddet içeren dizilere ve filmlere şüphe ile bakmasına yol açıyordu. Yine de Tokyo TV Watanabe’nin senaryosunun 12 bölümünü, bazı sahneleri sansürlü şekilde yayınlamayı kabul etti. Ünlü Sunrise stüdyosunun hazırladığı Cowboy Bebop dizisi, Nisan’da gösterime girdi ve yüksek prodüksiyon kalitesi ile izleyicilerin yoğun beğenisini topladı. Dizinin yayını bittikten sonra Bandai firması firması tüm diziyi kaset, Laserdisk ve DVD olarak piyasaya sürdü. Ardından yapılan bir anlaşma ile Cowboy Bebop Japon uydu kanalı olan WOWOW’da 1999 Nisan ayına kadar sansürsüz olarak tekrar yayınlandı.

Dizi şok bir sonla bitmişti ve Shinichiro Watanabe birbiri ardına devamı yapılmayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Buna rağmen diziyi ve karakterleri çok seven meraklıları ekibi rahat bırakmadı. 2001’de çıkan filmine kadar, Cowboy Bebop’un hem orjinal, hem de doujinshi manga versiyonları çıktı. Orjinal manga adaptasyonları dizideki hikayeyi yeniden anlatmaktansa, Cowboy Bebop evreninde geçen altenatif maceraları içermektedir.

Bu manga dizilerinden biri mangaka (manga sanatçısı) Nanten Yutaka tarafından çizilen “Cowboy Bebop” ve diğeri de mangaka Cain Kuga tarafından hazırlanan “Shooting Star Bebop”tur. Her ikisi de Japonya’da ‘Asuka Comics Deluxe’ dergisinde yayınlanmıştır, ayrıca Yutaka tarafından çizilen manga İngilizce’ye de çevirilmiştir. Doujinshi manga versiyonları ise Internet’de biraz aranarak bulunabilir.

2001’de aynı ekip bu sefer Cowboy Bebop’un filmi olan “Knockin’ on Heaven’s Door”u hazırladı. Bu sefer yönetmenliği Watanabe değil, bayrağı ondan devralan Hajime Yatate yaptı. Aynı manga adaptasyonu gibi, film de dizinin yeniden işlenmesi yerine orjinal bir hikaye sunmaktadır. Dizinin 22. ve 23. bölümleri arasındaki zaman diliminde geçtiği belirtilen filmde, Bebop ekibinin dışında yeni karakterler de maceraya katılıyorlar. Japonya’da Cowboy Bebop filmi gösterime girmeden önce, Sunrise özel ürünler ve filmin biletleri ile beraber verilen promosyonel malzemeli (DVD, yaka iğnesi, t-shirt) paketler gibi kampanyalar hazırladı. Her ne kadar orjinal hikaye ile bir bağlantısı olmamasına rağmen, film adaptasyonu da, yüksek kalitesi ve hareketli konusu ile Cowboy Bebop evrenine iyi bir eklenti olmuştur.


KARAKTERLER

 

Faye Valentine

Spike Spiegel

Edward

Jet Black

 

 

İLGİLİ MAKALELER

Facebook Comments

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz